Teknoloji ve Eğitim

5G İnsan Sağlığı İçin Ne Kadar Zararlı?

- 22.03.2021 287 defa okundu.
IMG

Yeni nesil akıllı telefonlar için yeni hücresel teknoloji olan 5G Amerika’da bir çok şehirde kullanılmaya başlandı. Ve bununla birlikte,5G teknolojisi ” İnsan sağlına olan zararları var mı? Yok mu?” sorusunu beraberinde getirdi. Peki gelecekte 5G konusunda sağlımız açısından ne kadar endişelenmeliyiz?

Şimdiye kadar, Facebook veya alternatif sağlık web sitelerinde makaleler görmüş olabilirsiniz. Gist Dergisi: “5G, geleneksel hücresel teknolojinin tehlikeli bir yükselişidir, insanlara zararlı etkiler sağlayan daha yüksek enerji radyasyonu ile doludur.”Bazı 5G komplo teorisyenleri, yeni ağın DNA’ya zarar verebilecek ve kansere yol açabilecek radyofrekans radyasyon ürettiğini; erken yaşlanmaya neden olabilecek oksidatif hasara neden olacağını; hücre metabolizmasını bozacağını ve potansiyel olarak stres proteinlerinin üretilmesi yoluyla başka hastalıklara yol açacağını öne sürmüştür. Bazı makaleler Dünya Sağlık Örgütü gibi saygın kuruluşların araştırma çalışmalarına ve görüşlerine değinmektedir.

Kulağa endişe verici geliyor.Peki bilim bu duruma ne açıklık getiriyor?

5G Nedir?

5G, birkaç yıldır heyecan ile anılmaya başladı.Ancak yaygın kullanılabilirlik için 1 yıl veya daha uzun bir süre var.

Korona pandemisinin başlangıcında, bir dizi viral sosyal medya komplo teorisi, 5G’nin dünyanın mevcut sorunlarının nedeni olduğunu söyledi. Basitçe söylemek gerekirse, bu iddialar yanlıştır. 
 

COVID-19 Virüsünün Tedavisini Yapay Zeka Bulacak

Bu, cihaz üreticilerinin ve servis sağlayıcılarının 5G bant aralığını kullanmasını etkilemez. Örneğin Samsung’un yeni Galaxy S10 ve Galaxy Fold (tablet şeklinde açılan telefon), LG, Huawei, Motorola, ZTE ve diğer modellerle birlikte 5G’ye hazır.

 

G, ağ performansında en az on kat daha fazla performans sunar . Son büyük ağ yükseltmesi, yaklaşık 10 Mbps’lik bir tepe hızı ile 2009’da çıkış yapan 4G idi . Buna karşılık, 5G, 10 ila 20 Gbps arasında hızı hedefliyor. Ve ağ gecikmesi 30ms’den 1ms’ye düşecek, video oyunu akışı, çevrimiçi video ve sensörlerin, bilgisayarların ve ultra düşük gecikme süresine sahip diğer cihazların bağlanması için 5G’yi bekleyen IOT(internet of things(Nesnelerin İnterneti)) için idealdir.

Elektromanyetik Aşırı Duyarlılık Nedir?

Örneğin, elektromanyetik aşırı duyarlılık, bazı kişilerin cep telefonları ve Wi-Fi gibi radyasyon varlığında zayıflatıcı semptomlar yaşadığı varsayımsal bir hastalıktır.Benzer şekilde, onlarca yıl süren çalışmalar, cep telefonları ve beyin tümörleri gibi kanserler arasında bir bağlantı bulamadı.

Radyofrekans Radyasyon Ne Kadar Tehlikelidir?

Cep telefonu şebekeleriyle ilgili tüm endişelerin temelinde radyofrekans radyasyonu (RFR) bulunmaktadır. RFR, mikrodalgalardan x-ışınlarına, radyo dalgalarına, monitörünüzden gelen ışığa veya güneşten gelen ışığa kadar elektromanyetik spektrumda yayılan bir şeydir. Açıkçası, RFR doğası gereği tehlikeli değildir .

Bilim adamları, herhangi bir RFR’nin tehlikeli olup olmadığı konusunda en önemli kriterin, iyonlaştırıcı veya iyonlaştırıcı olmayan radyasyon kategorisine girip girmediği olduğunu belirtiyor . Basitçe söylemek gerekirse, iyonlaştırıcı olmayan herhangi bir radyasyon kimyasal bağları kırmak için çok zayıftır. Buna ultraviyolegörünür ışıkkızılötesi ve radyo dalgaları gibi daha düşük frekanslı her şey dahildir. Enerji hatları, FM radyo ve Wi-Fi gibi günlük teknolojiler de bu aralığa giriyor. (Mikrodalgalar istisnadır.Çünkü iyonlaştırıcı değildir, ancak dokuya zarar verebilirler, su molekülleri ile rezonansa girmek için kesin ve kasıtlı olarak ayarlanırlar.) X-ışınları ve gama ışınları gibi UV’nin üzerindeki frekanslar iyonlaştırıcıdır.

Yale’de nöroloji profesörü ve  Science-Based Medicine editörü Dr. Steve Novella, insanların genellikle radyasyon konusunda endişe duyduklarını anlatıyor. “Radyasyon terimini kullanmak yanıltıcıdır çünkü insanlar nükleer silahları ve zarar verebilecek iyonlaştırıcı radyasyonu düşünüyorlar.İyonlaştırıcı radyasyon, hücreleri öldürebilir,DNA mutasyonlarına neden olabilir. ” Ancak iyonlaştırıcı olmayan radyasyon DNA hasarına veya doku hasarına neden olmadığından Novella, cep telefonu RFR ile ilgili endişelerin çoğunun yanlış yerleştirildiğini söylüyor”. “İyonlaştırıcı olmayan radyasyonun çoğu formunun biyolojik bir etkiye sahip olması için bile bilinen bir neden yok.” diyor.

İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyon Zararlı Mı?

Elbette, iyonlaştırıcı olmayan radyasyonun biyolojik bir etkiye sahip olduğu bilinen bir neden olmadığı için, bunun ‘güvenli olduğu ya da hiçbir etkisinin olmadığı ‘anlamına gelmez.Araştırmacılar çalışmalarını sürdürüyorlar. Yakın tarihli bir çalışma, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı tarafından yürütülen bir ajans olan Ulusal Toksikoloji Programı (NTP) tarafından yayınlandı. Cep telefonu radyo frekans radyasyonu ile ilgili bu yaygın alıntılı çalışmada , bilim adamları 3G RFR‘ye uzun süreli maruz kalındığında bazı erkeklerde, böbrek kanserleri, kanserli kalp tümörleri, beyin tümörleri ve tümör vakalarına yol açtığı keşfedildi.

RealClearScience’ın işaret ettiği gibi , tespit edilen tümörlerin sayısı istatistiksel olarak tesadüfen meydana gelebilecek kadar azdı (sadece erkek deneklerde tespit edildiğinden daha olası olabilir). Dahası, RFR‘a maruz kalınma seviyesi ve süresi, herhangi bir gerçek insanın maruz kalabileceğinden çok daha fazlaydı. 

Gelişen Teknolojilerin Halk Sağlına Etkisi Nedir?

Devam eden çalışmalar bir yana, 5G geliyor ve belirtildiği gibi bu yeni teknoloji hakkında endişeler var.

5g-sorunlari-nedir

Novella’nın işaret ettiği gibi, “Hala ışıktan daha az güç ve frekanstan bahsediyoruz. Güneşe çıkıyorsunuz ve bu 5G hücre kulelerinden çok daha büyük olan elektromanyetik radyasyonda banyo yapıyorsunuz. ”

Tek başına 5G’nin daha yüksek sıklığının bir risk oluşturduğunu iddia etmek kolaydır. RadiationHealthRisks.com “1G2G3G ve 4G‘nin 1 ila 5 Gigahertz frekansı kullandığını gözlemleniyor. 5G, 24 ila 90 Gigahertz frekansı kullanır. Elektromanyetik spektrumun RF Radyasyon bölümünde, frekans ne kadar yüksek olursa, canlı organizmalar için o kadar tehlikeli olduğunu unutulmamalıdır.”diyor.

FCC(Spektrumun kamusal kullanım için lisanslanma sorumlusu)’de bir iletişim görevlisi olan Neil Derek Grace, “5G için, ticari kablosuz vericilerden gelen sinyaller genellikle halka açık herhangi bir yerde, RF maruz kalma sınırlarının çok altında” olduğunu idda ediyor. 

Bilim adamları, teknoloji geliştikçe, her gün kullandığımız teknolojinin güvende olduğundan emin olmak için yeni testler yapmaya devam edecekler. Yakın zamanda, Şubat ayında, ABD Senatörü Richard Blumenthal , FCC ve FDA’yı 5G’nin potansiyel riskleri hakkında yetersiz araştırma için eleştirdi . “NTP çalışmasının gösterdiği gibi, radyasyon riskleri ile ilgili araştırmalar zordur ve genellikle sonuçsuzdur, yani gerçek bir ilerleme kaydedilmesi uzun zaman alabilir.”dedi.

Ancak şimdilik, 5G ağları hakkında bildiklerimiz bizlere telaşlanmak için bir neden olmadığını gösteriyor. Sonuçta, her gün önemli ölçüde daha yüksek ölçülebilir bir riskle kullandığımız teknolojiler var. 
Kaynak:https://siberci.com/


Anasayfaya Git